Hakkımda

KİMDİR


1977 İstanbul doğumluyum ve 20 yılı aşkın bir süredir IT sektöründeyim. Bu zamana kadar özellikle Linux/Unix alanında bir çok şey öğrenme fırsatım oldu.  Hem öğrendiklerimi kayıt altına alarak unutmamak hem de belki başkalarına da faydası olur düşüncesi ile ilgiliendiğim/öğrendiğim konularda dökümanlar hazırlıyor ve bu blogda yayınlıyorum. Eğer yolunuz, herhangi bir konuda araştırma yaparken bu bloga düştüyse, yayınlanan yazılar umarım işinize yaramıştır.

Bilgi Birikim Üzerine…

Öncelikle, Internet ve internet’in dili TCP ve IP ile ilgili olarak bir miktar teorik ve pratik bilgiye sahibim. Zaman içerisinde OSI modelinin ne olduğu ve nasıl çalıştığı konusunu tecrübe etme fırsatım oldu. Özellikle, FreeBSD, HP-UX, RHEL, CentOS, Fedora, Debian, Ubuntu gibi bazı Linux/Unix sistemlerde ve Microsoft’un NT ailesine mensup işletim sistemlerinde yönetici seviyesinde bilgiye sahibim. Genellikle Cisco IOS’lu network ekipmanlarının nasıl yapılandırıldığını, nasıl yönetildiği ve nasıl kullanıldığı gibi konularda bir miktar bilgi edinme şansım oldu.

Bir network nasıl dizayn edilir, bileşenler networke nasıl dahil edilir, networkün ve networkü oluşturan birimlerin güvenliği nasıl sağlanır gibi konularda tecrübelerim mevcut. Networklerin ve üzerindeki sunucuların/servislerin uzun süreli sorunsuz olarak nasıl ayakta tutulabileceği ile ilgili işletme faliyetlerinde bulundum. Yüksek kapasiteli ve kritik noktalarda çalışan sunucuların/servislerin kurulumları ve yönetimleri ile ilgilendim. İşletim faliyetlerinde çeşitli scripting dilleri vasıtasıyla işleri otomatize etmek ve kolaylaştırmakla ilgili çalışmalar içine girdim.

Zaman içerisinde CCNA, MCSE ve RHCE, CEH gibi bir takım eğitimlere katıldım. Ayrıca, bir kaç 6 Sigma projesinde yeşil kuşak olarak bulundum.

Şu konularda  fikirlerim var.

GNU/Linux (RHEL, CentOS, Fedora, Debian, Ubuntu…), Unix (FreeBSD, NetBSD, HP UX), (MS Windows …/NT/2000/XP/2003/2008/7) . Python, PHP, ASP, Shell Scripting (bash, sh etc), HTML, TCP, UDP, ICMP, ARP, L2TP, RIP2, EGP, IGRP, OSPF, HTTP, SMTP, DNS, FTP, SSH, TCP/IP, SSL/TLS, NTP, SMTP, IMAP4, POP3, SNMP, LDAP, RADIUS, DHCP, MySQL, PostgreSQL, MongoDB, MsSQL Server (2000/2005), Apache, Tomcat, Nginx, Lighttpd, MS IIS, Haproxy, Bind, PowerDNS, MS DNS, qmail, Sendmail, Postfix, MS Exchange, Spamassasin, Clamav, OpenNMS, MRTG, PRTG, Nagios, Cacti, SMS/MOM, OSI Model, Routing, Cisco Router/Switch Configurations, LAN, WAN (Leased Line, Frame Relay, ADSL, SDSL, G.SHDSL), VPN, VLAN, NAT/PAT, IPFirewall, PF, IpTables, PfSense, Cisco, Check Point, Shorewall, IPS, IDS, WAF, Mod_Security, Ossec, Penetration Tools (Nessus, Nmap, Hping etc.)

Son olarak,

Yukarıda saydığım konularla uğraşmaya ve öğrenebileceğim herşeyi öğrenmeye devam ediyorum.

Verdiğim Eğitim ve Seminerler

OSSEC Semineri – Özgür Yazılım ve Linux günleri 2012 – İstanbul Bilgi Üniversitesi
Pfsense 2.0 Eğitimi – Linux Yaz Kampı 2012 – Bolu İzzet Baysal Üniversitesi

SYSLOGS


Aslında başlarda bu blog, ilgilendiğim/öğrendiğim konuları unutmamak için, ileride referans olması açısından oluşturuldu. Ayrıca, hazır yazıyorken başkalarının da işine yarayabilmesi amacıyla yazıları daha formal bir dille, döküman kıvamında oluşturmaya başladım. Gel zaman git zaman konular ve ziyaretçiler çoğalmaya başladı hal böyle olunca da blog, kişisel bir mecra olmaktan çıkıp bir dökümantasyon projesine dönmeye başladı. Artık kişisel domainim yerine syslogs.org alan adını kullanmaya başladım.

Netice olarak, Syslogs, ağırlıklı olarak Linux/Unix ve açık kod teknolojileriyle alakalı tutorial’lar ipuçları ve fikirler içeren bir dökümantasyon blog’udur.

UYARI


Blogda yer alan dökümanlarda anlatılan herşeyi, öncesinde pratikte deneyerek anlatıldığı gibi çalıştığını gözlemledikten sonra yayınlıyorum. Ancak elbette bu blogda yayınlanan yazılardan yola çıkarak yaptığınız herhangi bir şeyde sorunla karşılaşmanız durumunda sorumluluk kabul etmemekteyim. Tıpkı anlatılanların işe yaraması sonucu ortaya çıkacak başarının size ait olması gibi başarısızlık da size ait olacaktır.

Son olarak, bu sitede yayınlanan herşeyi, başka mecralarda istediğiniz gibi ve herhangi bir kaynak göstermeksizin kullanabilirsiniz. Ancak elbette kaynak belirtme kibarlığını göstermeniz beni mutlu eder.

BAĞLANTIDA KALIN


cagri.ersen(at)gmail(dot)com
Twitter
friendfeed.com
Linkedin.com 
My Google+ Profile

Yorumlar


 1. Bülent Kuran | (Aralık 1st, 2008 7:08 pm)

  Merhaba,Bir çok kez blog’unuzdaki yazılarınızdan faydalandım. Anlatımınız sade ve düzgün. İnternette iki cümle kurmasını beceremeyen insanlar blog oluşturup ahkam kesiyorlar. Bu konuda sizi tebrik ederim. Dilerim kalıcı bir blog olur.

  [Cevapla]

 2. Mucip İLBUĞA | (Şubat 26th, 2009 4:25 pm)

  Merhabalar Çağrı Bey,
  Linux konusunda bana çok yardımlarınız dokundu… Daha çok yardımınız isteyeceğim gibi geliyor bana :)

  Kolaylıklar…

  [Cevapla]

 3. Serkan | (Mart 26th, 2009 12:25 pm)

  Merhaba,

  adım serkan izmirden.
  yazılarınızı okudum ve bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm.

  bir adet domain nameim var. ve bunu linux üzerinde host etmek istiyorum. www+mail+ftp olarak.

  http://www.ispconfig.org sitesinden versiyon 2 stable indirdim. kurdum. fakat başarılı olamadım.

  sizden ricam diğer kurulum örnekleriniz gibi böyle bir yapılanmayı anlatabilirmisiniz. daha farklı bir paket kurulum var ise oda olabilir. teşekkürler.

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Selamlar,

  Malesef ispconfig ile hiç ilgilenmedim. Ancak konu ile ilgili yardim isteklerinizi htt://www.linux.org.tr ‘nin e-posta listelerine uye olarak iletebilirsiniz. Arkadaslar yardimci olacaklardir.

  [Cevapla]

  ozanucar tarafından yanıtlandı.

  Selamlar,
  http://www.cehturkiye.com/debianlenny-ispconfig3.pdf adresinde ispconfig3 anlatan döküman ilginizi çekebilir.

  [Cevapla]

 4. Yavuzhan | (Nisan 8th, 2009 10:35 am)

  Merhaba,

  Öncelikle bilgi paylaşımların özellikle Linux ile ilgili olması çok güzel. Bilgi paylaşımlarının yetersiz kaldığı ve düzensiz olduğu yerli sitelerde arama bile yapmak isteyen bizim gibi teknik insanların kendi bloglarımızda detaylara daha fazla inip, paylaşımlarımızı nasıl arttırabileceğimiz konusunda daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Seni tebrik ediyorum gösterdiğin özen ve çaba için. Ben de kendi blogumu yaptığım zaman bu şekilde detaylı hazırlamaya özen göstereceğim.

  Yazılarını kendi blogumda da senin adınla kullanmak isterim.

  Dikkat et kendine.

  [Cevapla]

 5. Demir Kizen | (Haziran 9th, 2009 6:47 pm)

  Selamlar,
  Qmail ile ilgili yazılarınızı çok açıklayıcı buldum, fakat hak verirsiniz ki qmail ile ilgili konfigürasyon dökümanlarına ulaşmak.. hele Türkçe neredeyse imkansız. Bulunanlar da birbirininin kopyası gibi. Eğer bu mesajı email ile cevaplarsanız bir konuda fikrinizi almak isterim.

  Saygılar

  [Cevapla]

 6. Systemedic | (Haziran 12th, 2009 4:11 pm)

  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.Gerçekten yararlı konulara değniyorsunuz.

  [Cevapla]

 7. Türker Öztürk | (Ağustos 9th, 2009 9:21 am)

  Merhaba,

  kiraladığım kişisel vps sunucuma cenos java kurulumu gerekti ve önce sanal test makinamda kurulumu yaptım, biraz uğraştırıcı oldu.

  Sizin sitedeki aynı makalenin Türkçe’sini ise centos java yazarak değil centos nogpgcheck diye googledan aratarak tesadüfen buldum bilginiz olsun.

  Neyse, sitenizdeki başlıklara genel olarak baktıktan ve hakkımda kısmında nasıl yazdığınızı inceledikten sonra ilgi alanlarımızın ve düşünce yapımızın benzeştiğine karar verdim, sadece çeşitlilik olarak biraz geriden geliyorum. Bu benzerlikten dolayı email adresimi bıraktım. Benim iş yaşantım 3 yıllık henüz, geç atıldım, 77liyim ben de.

  Kendi bilgi birikimimi Mantis Bug Tracker web yazılımı üzerinde depoluyorum. Bazıları blog/makale herneyse, yayınlanabilir seviyede sadece şu anda public değil. Belli bir standartta teker teker yayınlayacağım vakit bulursam.

  Buraya not düştüm ileride haberleşiriz diyerekten.

  http://www.facebook.com/turker.ozt

  İyi çalışmalar.

  [Cevapla]

 8. Ümit Gürsoy | (Ağustos 17th, 2009 3:40 pm)

  Gerek sitenizde yer alan bilgilerin düzenli ve güzel bir şekilde sunulması, gerekse bilgi paylaşımına verdiğiniz değer nedeniyle sizi kutluyorum. Çeşitli konularda yaptığım aramalar nedeniyle bir kaç kez buraya yolum düştü ve yazdıklarınızdan faydalanma imkanım oldu. Bunun içinde ayrıca teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar.

  [Cevapla]

 9. Mücahid | (Eylül 30th, 2009 12:50 pm)

  Dilerim yeni yaşınızda mutlulukların en güzelini yaşar, başarı merdivenlerini tırmanırsınız ve dilerim yüzünüz hep güler, neşenizi hiç yitirmezsiniz. Doğum gününüz kutlu olsun Çağrı Hocam. Nice Yıllara :)

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Tesekkur ederim.
  Gerci dogum gunum tam olarak 2 Ekim ama ona da pek bir sey kalmadi :)

  [Cevapla]

 10. Mehmet Muzaffer Uzun | (Kasım 25th, 2009 10:07 am)

  ben fedora da dns ftp ve mail server kurmak istiyorum. acaba musait oldugunuzda bi iki soruma cevap verme imkaniniz var mi

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Bana mail yoluyla ulasmis ve yardim almistiniz zaten, ancak anlayamadigim sey, nedir bu ? sosyal mühendislik falan mi yapiyorsunuz ?

  LKD mail listelerinde ne yapmaya calistiginizi cozmeye calisan bir maillesme var. Sanirim tum liste uyelerine tek tek ayni icerikli maili gonderiyorsunuz.

  [Cevapla]

 11. Deniz ÖZTÜRK | (Ocak 20th, 2010 5:20 am)

  Merhaba,

  Linux sunuculara kolaylık sağlayan bir php script panel hazırladım gayet stabil bir şekilde çalışıyor.

  Fakat windows için ssh bağlantısını sağlıklı yapamadım google aramalarından sonra 5-6 ssh server buldum içlerinde en sevdiğim openssh dı fakat openssh windows xp – 2003 de çalışırken 2003 64 bit r2 de passwd dosyası oluşturulamadı gibi bir hata verdi r2 sunucularda aktif edemedim ssh ı.

  Sizden ricam ve sorum windows a ssh özelliği katıp yazdığım script ile komutlar göndererek işlemlerimi kolaya indirgemek istiyorum.

  İşlemlerimi şuan kismen yapıyorum ama tüm windows server ailesinde çalışacak bir ssh server bulamadım.

  openssh neden r2 de hata verdi yoksa r2 ile ilgili değilmiydi.

  Saygılarımla
  Deniz ÖZTÜRK

  [Cevapla]

 12. ahmet | (Şubat 2nd, 2010 6:07 pm)

  Sayın Hocam sitenizdeki bilgileri kaynak göstermek süretiye yayınlayabilirmiyiz

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Merhabalar,

  Elbette yayinlayabilirsiniz.

  [Cevapla]

 13. Özkan ÖZKARA | (Mayıs 31st, 2010 6:37 pm)

  Hocam ellerinize sağlık. Sitenizde ziyadesiyle faydalandım ve faydalanıyorum. Unixle ilgili türkçe döküman bulmak zor. Bu konudaki uğraşlarınız ve paylaşımınızdan dolayı sizi kutluyorum ve teşekkür ediyorum.

  [Cevapla]

 14. Hasan | (Temmuz 19th, 2010 8:01 am)

  Yazılarınız çok güzel.
  Türk insanına ve dünaya insanlığına faydalı olur..

  [Cevapla]

 15. kerimabdullah | (Kasım 7th, 2010 10:56 am)

  Slm
  Bir konuda sizden yardım istiyorum. Okul adsl inden eğitim programları indirmeye kalktığımda sayfalar meb sansürüne takılıyor.
  Okul dışındaki bir bilgisayara SSH Server kurmak gerekiyormus ve bilgisyarda windows xp home edition var . Ne önerirsiniz? . Programı nereden indireceğim birde diyelimki bunu kurdum ben bu bilgisayarın ip ini okuldan nasıl tespit edecegim.? dıştaki xp bilgisayar açıldığı zaman ip sini bir yere bildirmeli bende okuldan client programı çalıştırıp bu ip yi girip dıştaki bilgisayara bağlanıp ders planları sunuları felan tunneling yapıp indirebilmiliyim.
  Teskkur ederim İyi Çlışmalar

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Selamlar,

  Evet dışarıda bulunan ve ssh üzerinden erişebildiğiniz bir bilgisayar olması durumunda ssh tunneling ile proxy olarak kullanabilirsiniz. Bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım:

  http://www.syslogs.org/ssh-tunneling-ile-guvenli-surf-ve-ssh-port-forwarding/

  İncelerseniz konu hakkında daha net fikir edinebilirsiniz.

  Windows xp üzerinde hiç SSH servisi çalıştırmadım ancak http://sshwindows.sourceforge.net/ adresindeki yazılımı kullanabilirsiniz.

  Dışarıdaki windows xp bilgisayar da bir adsl modemin arkasında değil mi ? Eper öyle ise, adsl hattınız için bir static ip alabilirsiniz. Ayrica, adsl modem’de, dışarıdan ssh portuna (22. port) gelen istekleri windows xp’ye yönlendirilmesi üzere bir port yönlendirmesi yaparsanız sorununuz kalmaz.

  [Cevapla]

 16. Serkan | (Aralık 26th, 2010 1:33 pm)

  Sizi ve sayfanızı tanıdığıma memnun oldum. Sıkı bir takipçinizim artık:)

  [Cevapla]

 17. Cüneyt | (Şubat 25th, 2011 10:20 pm)

  Bu blog sayfasını yaparak sayısız insan bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazmış olduğunuz yazılardan epeyce faydalandım. Sizin sayenizde çok şey öğrendim. Umarım sayfanız hiç bir zaman kapanmaz ve sürekli açık kalır.

  [Cevapla]

 18. Murat | (Şubat 27th, 2011 3:14 am)

  Çağrı Bey Merhaba,
  Akıcı bir dil ile hazırlanmış, hemen hemen tamamı satır satır denenmiş görünen yazılarınız için çok teşekkür ederim. fail2ban kurmayı hep düşünmüş fakat her seferinde ertelemiştim. Evdeki sunucuyu NAT arkasından öne aldığım gün fail2ban kaçınılmaz oldu.CentOS üzerinde syslog ile rsyslog arasındaki farkı açıklamanız çok işime yaradı. rsyslog öncesi kendi düzenli ifadelerimi yazarak sorunu çözmeye çalıştım fakat tam istediğim gibi olmayınca rsyslog’a transfer oldum.
  Tüm sorulara verdiğiniz nazik ve oldukça bilgi içeren cevaplarınız taktire şayan.
  Başarılar hep sizinle olsun,
  Saygılar

  [Cevapla]

 19. Hakan Damar | (Aralık 1st, 2011 6:13 pm)

  Merhaba,

  Her ne kadar programcı olsamda, geliştirdiğimiz programlar server’lar ve dolayısı ile network üzerinde çalıştığından Network üzerine de bilgi birikimi yapmamız gerekiyor.

  Mail server konusunda yazdığınız makaleler çok işime yaradı.

  Teşekkürler.

  [Cevapla]

 20. Alpar | (Şubat 11th, 2012 9:41 pm)

  Merhaba Çağrı bey,

  Şu nsclient hakkında biraz da Türkçe kaynak arayayim derken sizin bloğunuzda buldum kendimi, e iyide oldu nagios, otrs, arping felan.. iki saatte çıkamadım. Belliki yazılanlar tecrübe edilmiş, keyif alınarak da yazılmış, bende bir teşekkür etmeden geçemezdim tabiki.

  iyi günler dilerim,
  Alpar

  [Cevapla]

 21. Özgür ELİBOL | (Haziran 15th, 2012 3:57 pm)

  Merhaba Çağrı bey,

  Öncelikle OSSEC konusundaki yardımlarınız için teşekkürü bir borç bilirim. Çünkü uzun bir süreden sonra ilk defa loglarım ferahladı sisteme hakimiyetim arttı. Özellikle Lünux’e yabancı olarak başladığım SSH sistemindeki programlama mantığını bana eylenceli kıldığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

  Başarılarınızın devamı dilerim.

  Özgür Elibol

  [Cevapla]

 22. yekimm | (Ekim 8th, 2012 10:05 pm)

  Hocam merhaba,

  Yaklaşık 3-4 yıldır takip ederim sitenizi. Bugun AKEPE ampülü gibi kafamda bir ışık yandı, mesaj atmadan geçemedim. Sizinle sanki 12-13 sene önce tanışmıştık. Sadece bir şöyle bir soru sorayım, zaten cevap değilse karıştırıyorum kişileri kusura bakmayın: prizma irc serverda ‘demian sizmiydiniz?

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Yanılmıyorsunuz. :)

  [Cevapla]

 23. İsmail DOĞAN | (Aralık 27th, 2012 11:03 am)

  Web sayfanızı yeni tespit etmiş durumdayım. Henüz hiç bir makalenizi okumadım. Neden bilmiyorum, ilk olarak hakkımda kısmını okumak istedim. Peşinen sizi tebrik etmek istedim;
  bunca emek ve birikimi tam bir açık kaynak’çı yaklaşımla paylaşmışsınız.

  “burada yazanları kaynak göstermeden de paylaşabilirsiniz” diyen birisine “rabbim gönlüne göre versin” demekten daha büyük bir temenni olamaz herhade… Bu itibarla, rabbim gönlüne göre versin diyorum.

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  İsmail bey,

  Güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim.

  [Cevapla]

 24. Salih TURK | (Şubat 5th, 2013 4:35 pm)

  Öncelikle elinize sağlık, gerçekten güzel bir arşiv oluşturmuşsunuz. Türkçe kaynağın pek bulunamadığı PFSense ile ilgili eğitiminiz için ayrıca teşekkür ederim.

  [Cevapla]

 25. murat | (Mart 13th, 2013 9:29 pm)

  merhaba openx ve rightmedia ile ilgili sizden bilgi almak istiyorum. nasil iletisime gecebiliriz

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Selamlar,
  [email protected] adresinden ulakşababilirsiniz.

  [Cevapla]

 26. Felâsife | (Ağustos 11th, 2013 10:42 pm)

  IT, ağ, sunucu gibi şeyler bana uzak olsada BSD kullandığımdan dolayı bazı yazılarınızdan fazlasıyla istifade ettim, ilgi ve emeğinize çok teşekkür ederiz.

  [Cevapla]

 27. süleyman baykal | (Kasım 4th, 2013 12:37 pm)

  Selamlar sitede mail adresini göremedim size bir soru sormak istiyorum 64 pc olan bir kafem var. kafemde online oyunların updatelerini linux servere indirip ordan ağdaki diğer bilgisayarlara dağıtabileceğim bir sistem kurmak istiyorum.
  daha önce linux ile dial up zamanında squid proxy server ve iptables ile internet yayınını çok hızlı bir şekilde yaptım 7 yıldır bir spor kulübünün yöneticiliğini yapıyorum cafe ise devam etmekte linux kullanmaya devam etmekteyim sizden istediğim bu işi nasıl yapabilirim ne tür bir program ile yapabilirim iyi çalışmalar

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Merhaba,

  Oyun updatelerini network üzerinden tüm bilgisayarlara deploy edecek bir script yazabilirsiniz. Elbette oyun updatelerinin ve networkünüzün yapısını bilmeden konuşmak biraz zor. Ama networkten update dosyalarını ilgili bilgisayarlara dağıtacak bir uygulama yazmak mantıklı görünüyor.

  [Cevapla]

 28. Hasan ÇETİNER | (Kasım 11th, 2013 10:50 am)

  Merhaba,

  Sitenizi beğendim. Bu kadar temiz ve özenli Türkçe sitelere rastlamak kolay olmuyor.

  Çalışmalarınızı takdir ediyorum.

  [Cevapla]

 29. Levent ÖRÜN | (Ocak 14th, 2014 11:48 am)

  Merhabalar

  Nginx ile ilgili döküman ararken bu blogu keşfettim.

  Türkçe ve detaylı anlatımı olması harika.

  Başarılarınızın Devamını Dilerim.

  [Cevapla]

 30. Alper SELİMGİL | (Şubat 13th, 2014 3:50 pm)

  Merhaba;

  Linux ile ilgili makaleleriniz gerçekten çok güzel. Birçok konuda bizlere faydası oldu. Teşekkürler

  Daha da iyi olması dileğiyle

  İyi çalışmalar…

  [Cevapla]

 31. fatih | (Nisan 20th, 2014 10:36 pm)

  Merhaba;

  Bu sene ki Özgür Yazılım Günlerinde sizi tanımak fırsatım oldu.Ordaki sunumuzu dinledim.
  Sitenize de google da sistem yöneticiliği ile ilgili araştırma yaparken rastladım.Hakkımda bölümünü okuyunca yeniden rastladığıma sevindim :)
  Çok güzel bir site oluşturmuşsunuz, paylaşımlarınız çok değerli.
  Şuan mühendislik okuyan ve kendini geliştirmek için harıl harıl kaynak arayan tüm öğrenciler adına teşekkür ediyorum ^^

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Ben teşekkür ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu :)

  [Cevapla]

 32. Aydın | (Kasım 13th, 2014 6:12 pm)

  Çağrı Ersen hangi dağıtımı kullanır? Ne önerir? :)

  VMware’in kernel müdahalesi malesef beni hemen hemen tüm dağıtımlarda zora soktu. Debian, Ubuntu, Kali, Mint ve son olarak şuanda Fedora.. Acaba birde CentOS denesem mi diye düşünüyorum :) Denemekten sıkılmadım ama artık birinde karar kılıp en azından 6 ay sabit kalmam lazım :) Temel sorunum vmware malesef.. VirtualBox birkaç hafta alternatif olarak Ubuntu’da denedim fakat alışmışlık ağır bastı ve vmware geri döndüm.. Fikirlerinizi merak ediyorum doğrusu..

  Saygılar..

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Merhabalar,

  Hangi dağıtımı tercih edeceğim genel olarak ilgili dağıtım üzerine kurulacak sistemin yeri ve rolü ile doğru orantılı oluyor ama genel olarak RHEL tabanlı dağıtımları kullanmayı tercih ediyorum. Bu konuda fikirler başka başka olsa da özellikle üretim ortamlarındaki en önemli kriter olan stability konusunda RHEL ve ekosistemindeki dağıtımlar daha olgun oluyor. Bu nedenle CentOS ya da Oracle Linux tavsiye edebilirim.

  [Cevapla]

  Aydın tarafından yanıtlandı.

  CentOS desktop sürümünü deneyeyim. Teşekkürler..

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Desktop olarak kullanmak istiyorsanız RHEL tabanlı Fedora’yı tercih etmek daha doğru olacaktır. Debian tabanlı tarafta da uyumluluk açısından en stabili Linux Mint gibi görünüyor.

  Sizin için karar skalasını daraltmış olayım; umarım faydalı olmuştur :)

  [Cevapla]

 33. Ünsal | (Nisan 28th, 2015 9:18 am)

  Merhaba sitenizden çok faydalı konular öğreniyorum teşekkür ederim. Size birşey danışmak istiyorum tavsiye edebiliceğiniz linux tabanlı hosting neresi olurdu acaba?

  [Cevapla]

 34. Taner | (Ekim 20th, 2015 11:06 am)

  Merhabalar hocam.

  Bu siteden çok faydalandım teşekkür ederim. Bir iki kere derslerinize girmiş biri olarak en az bu dökümanlarda anlatımınız kadar derslerde de keyifle dinledim.

  Benim sorum bash script dilini öğrenmemiz için bir tavsiyeniz var mı? Yani şöyle bir proje yapmaya çalış veya şu kaynakları takip et gibi. Bu konuda pek bir fikir sahibi değilim.

  İyi çalışmalar.

  Not : Bateri performansınızı sabırla bekliyoruz :)

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Selamlar,

  Aslında sorunun doğrudan cevabını vermek yerine başka bir şey önermek pek sık yaptığım bir şey değil ancak; shell scriptingden daha da derinlere inmek için bash yerine python çalışabilirsin. Bunun için de şuradan başlayabilirsin: http://www.ibm.com/developerworks/aix/library/au-python/

  Görüşmek üzere.

  [Cevapla]

 35. Teoman Balkan | (Kasım 23rd, 2015 10:11 am)

  MErhabalar,

  Blog taki yazılar için ve blog’un ayakta kalması için yaptığınız çalışmalardan dolayi sizi tebrik ve teşekkür ediyorum.

  Servet Korkutan

  [Cevapla]

 36. Vahap Öç | (Temmuz 21st, 2016 4:44 pm)

  Merhaba,

  Yazdıklarınız ve anlatımlarınız altın değerinde.
  Emeğiniz için teşekkürler.

  Vahap Öç.

  [Cevapla]

Trackbacks

Yorumda bulunun.