Ana Sayfa » Genel » CentOS – Yum kullanarak DVD/CD Üzerinden Paket Kurmak

CentOS – Yum kullanarak DVD/CD Üzerinden Paket Kurmak


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 1 oy. 5 puan üzerinden ortalama 5,00 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...

Herhangi bir nedenle eski sürümünü kullandığınız bir sistemde eski sürüm bir paket yüklemek isterseniz, kurulumu -ilgili paket öntanımlı depoda bulunuyorsa- bahsi geçen sürüme ait DVD'sini kullanarak üzerinden yapabilirsiniz. Bu şekilde kaynak koddan ya da rpm üzerinden kurulum gibi yöntemler sırasında yaşanabilecek olası bağımlılık problemlerine takılmamış olursunuz.

Aşağıda DVD/CD reposu kullanılarak ile eski sürüm paket kurma işlemlerine ait notlar bulabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız işinize yarayabilir.

, ön tanımlı olarak DVD ya da CD'yi kullanmak üzere CentOS-Media.repo isimli bir paket deposu ile birlikte gelir. Ancak bu depo, paket kurulumlarının üzerinde sürekli güncel olarak tutulan base repo'dan yapılması için devre dışı bırakılmış durumdadır. Özellikle eski sürüm bir paket kurmak için ise bu media depo'su üzerinden kurulum yapılabilir. Bu işlem için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

Eski sürüm CentOS DVD'nizi sisteme mount ettikten sonra  (ki tüm eski CentOS sürümleri http://vault.centos.org/ adresinden indirilebilir) /etc/yum.repos.d/CentOS-Media.repo isimli dosyayı editleyip bu repo'yu enable konumuna getirin:

# vi /etc/yum.repos.d/CentOS-Media.repo

Dosyanın altlarına doğru görebileceğiniz enabled=0 ibaresini aşağıdaki gibi 1 olacak şekilde değiştirin:

# enabled=1

Kaydedip çıktıktan sonra aşağıdaki şekilde media depo'su üzerinden kurulum yapabilirsiniz:

# yum --enablerepo=c5-media install paket_ismi

Bu komutu kullandığınız zaman belirttiğiniz paket DVD içerisinden kurulacaktır ancak bağımlı paketlerin son sürümleri gene internetten indirilir. Bağımlı paketlerle beraber herşeyin dvd'den kurulmasını istemeniz durumunda aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir:

# yum --disablerepo=\* --enablerepo=c5-media install paket_ismi

Böylece belirtilen paket ve tüm bağımlı paketleri DVD içerisindeki kurulurlar.

Visited 685 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: Genel |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Extra Packages for Enterprise Linux (EPEL) Yum Repository
- CentOS üzerinde Git Server + Gitweb Kurulumu
- CentOS6 Üzerine Oracle Java JDK 1.7 Kurulumu
- Locust – Açık Kaynak Kod Load Test Uygulaması
- Linux Audit – Derinlemesine Sistem Denetimi

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.