Ana Sayfa » *nix » FreeBSD 9.1 – bootonly.iso ile Network Üzerinden Kurulum

FreeBSD 9.1 – bootonly.iso ile Network Üzerinden Kurulum


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 1 oy. 5 puan üzerinden ortalama 5,00 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...

freebsd-logo-full 9.1'in bootonly ISO'su yaklaşık 140 MB ebatında olduğu için hızlıca CD'den çalışan bir sistem elde etmek için full kuruluma göre epey ideal.

Aynı zamanda sistemi boot ettikten sonra network üzerinden (ftp vs.) tam kurulum da yapabiliyorsunuz. Normal kurulumdan tek farkı sistem için gerekli dosyaları media yerine internetten almak olduğundan, hem minimal kurulumlar için hem de uzun uzadıya cd ya da dvd imajları ile uğraşmak zorunda kalmadığınız için pratik bir yol.  Bu yüzden kurmam icap ettiğinde hep bootonly iso'su üzerinden kurulum yapıyorum. Sizin de benzer bir ihtiyacınız varsa aşağıdaki yönergeleri izleyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Download Bootonly ISO

Öncelikli olarak FreeBSD'nin son sürümüne ait bootonly iso'sunu download ediyoruz. Şu anki son sürüm FreeBSD 9.1'dir ancak güncel sürüm olup olmadığını http://www.freebsd.org/where.html adresinden kontrol etmenizi öneririm. 9.1'e ait iso dosyalarını ise işlemci mimarinize uygun olarak aşağıdaki alternatif linklerden birisinden erişebilirsiniz.

i386

ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/i386/i386/ISO-IMAGES/9.1/FreeBSD-9.1-RELEASE-i386-bootonly.iso

amd64 (x86-64)

ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/amd64/amd64/ISO-IMAGES/9.1/FreeBSD-9.1-RELEASE-amd64-bootonly.iso

Uygun iso imajını indirdikten ve cd'ye (ya da usb'ye) yazdıktan sonra sistemi bu cd üzerinden boot ediyoruz.

Kurulum

Sistem ilk boot edildiğinde aşağıdaki splash screen gelir. Bu ekranda 1'e ya da entera basarak boot işlemini başlatıyoruz:

1.1

1-FreeBSD_Boot

İkinci ekran olarak, kurulum mu yapmak istediğinizi ya da Live CD olarak mı çalıştırmak istediğinizi soran aşağıdaki ekran gelir; biz kurulum yapacağımız için bu ekranda “Install”‘u seçiyoruz.

1.2

2-FreeBSD_Insall_or_LiveCD

1.3'de görülen ekrana Yes diyerek, klavye dilini seçeceğimizi söylüyoruz:

1.3

3-FreeBSD_KeyMapping

Sonrasında gelen ekrandan, Turkish ISO-8859-9'u seçiyoruz.

1.4

4-FreeBSD_KeyMapping2

Bir sonra, sistemin hostname'ini belirleyeceğimiz 1.5'de görülen ekran gelir:

1.5

5-FreeBSD_Hostname

Hostname tanımlamasından sonra, opsiyonel komponentleri listeleyen ve hangilerini kurmak istediğimizi soran aşağıdaki ekran görüntülenecektir. Sistem default olarak games ve ports'u kurmayı önerse de ben sistemi mimimal olarak kurduğumdan dolyı bu kısımda hiç bir şey seçmiyorum:

1.6

6-FreeBSD_Optional_Components

Şimdiki ekran, kurulumu network üzerinden yapacağımız için öncelikli olarak gereksinim duyulan network yapılandırmasına giriş ekranıdır:

1.7

7-FreeBSD_Network_Installation

Yukarıdaki ekrana OK dediktek sonra, hangi ağ arayüzünü etkinleştirmek istediğiniz sorulur; benim sistemimde bir interface olduğu için fazla seçeneğim yok:

1.8

8-FreeBSD_Network_Configurarion1

Daha sonrasında,  1.9'da görüldüğü gibi interface üzerinde IPv4'ü etkinleştirmek isteyip istemediğimiz sorulur. Buna elbette “Yes” diyoruz:

1.9

9-FreeBSD_Network_Configurarion2

IPv4'ü etkinleştirdiğiniz zaman, IP tanımlamasının DHCP üzerinden mi yapacağımız sorulur. Bu aşamada, eğer networkte DHCP servisi var ise aşağıdaki gibi “Yes” diyebilirsiniz. Ancak DHCP olmaması durumunda bu ekrana “No” demeli ve 1.10.1 no'lu  ekranda bahsedilen manual tanımlama kısmına geçmelisiniz:

1.10

10-FreeBSD_Network_Configurarion3_DHCP

Yukarıdaki ekrana “No” derseniz karşınıza IP yapılandırmasını manual olarak yapabilmeye olanak sağlayan aşağıdaki ekran gelecektir. Burada kendi ip bilgilerinizi girdikten sonra Ok diyebilisiniz:

1.10.1

10.1-FreeBSD_Network_Configurarion3_MANUAL

IPv4 ile ilgili ayarların tamamlanmasından sonra, bir de IPv6'yı etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulur ki IPv6 kullanmıyorsanız bu kısma NO diyebilirsiniz.

1.11

11-FreeBSD_Network_Configurarion4

Networking ile ilgili son olarak 1.12'de görülen tanımlama ekranı gelir. Ben google 'lerini kullandığım için bu şekilde dolduruyorum:

1.12

12-FreeBSD_Network_Configurarion5

Ağ yapılandırması tamamlandıktan sonra, dosyaların indirileceği sunucuyu seçmemizi isteyen aşağıdaki ekran gelecektir. Burada kendinize lokasyon olarak en yakın sunucuyu seçebilirsiniz. Ancak bazı zamanlarda mirror sunucularda sorun olabiliyor; bu nedenle garanti olması açısından 1.13'de görüldüğü gibi Main Site'ı seçebilirsiniz.

1.13

13-FreeBSD_Mirror_Selection

Kurulumun bu aşamasında partitioning ile ilgili işlemler yapılmaktadır. Bu kısımda yapılandırmasını manual yapabileceğiniz gibi otomatik olarak yapılandırılması için “Guided” seçeneğini seçebilirsiniz.

1.14

14-FreeBSD_Partitioning

Ardından, 1.15'de görüldüğü gibi kurulum için diskin tümünü mü yoksa belli bir bölümünü mü kullanmak istediğinizi sonra ekran gelir. Diskinizde başka bir OS yoksa burada “Entire ” seçeneğinden gidebilirsiniz.

1.15

15-FreeBSD_Partition

Sonrasında da diskin ne şekilde bölümlendirileceğini gösteren ve değişiklik yapmanıza izin veren aşağıdaki ekran gelir. Tanımlamalar otomatik yapılmış olduğu için “Finish” ile devam edelim. (Diski kendinize göre bölümlemek istiyorsanız, önce varolan bölümleri silmeli sonrasında istediğiniz şekilde oluşturmalısınız.)

1.16

16-FreeBSD_Partition_Editor

Şimdi de 1.17'de görüldüğü üzre, yapılandırmanın onaylanmasını istenecektir. Burada “Commit” diyoruz.

1.17

17-FreeBSD_Partition_Editor2

Disk ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra gerekli dosyaların internetten indirilmesine başlanacaktır:

1.18

18-FreeBSD_Fetching_Distribution

Download işlemleri bittikten sonra 1.19'da görülen ve sistemin root password'ünün belirleneceği bölüme gelinir. Burada şifre tanımlamanızı gerçekleştirin.

1.19

19-FreeBSD_Password

Ardından, sistem saatinin set edileceği ekran gelecektir. Tersi bir durum yoksa genelde lokal saati kullanacağımız için aşağıdaki soruya “NO” diyoruz:

1.20

20-FreeBSD_UTC

Sonrasında da, şekil 1.21'de görüldüğü gibi timezone'u seçmemizi isteyen ekran gelecektir. Türkiye için önce Europe'u seçiyoruz:

1.21

21-FreeBSD_TimeZone_Selector1

Sonrasında da listenin sonlarındaki Turkey'i:

1.22

22-FreeBSD_TimeZone_Selector2

Ardından seçimimizi onaylıyoruz:

1.23

23-FreeBSD_TimeZone_Selector3

Kurulumun bu aşamasında, hangi servisleri kurmak istediğinizi soran 1.24'deki ekran gelir. Burada istediğiniz servisleri seçebilirsiniz:

1.24

24-FreeBSD_System_Configuration

Sonrasında, crash loglarının devreye almak isteip istemediğinizi sonra ekran gelir. Crash /var altında çok fazla disk alanı kaplayacağı için özel bir nedeniniz yoksa burada “No” diyebilirsiniz.

1.25

25-FreeBSD_Dumpdev_Configuration

Şimdi de, sisteme yeni bir kullanıcı eklemek için useradd ekranı gelecektir. FreeBSD sistemlerde sshd default olarak root üzerinden logine izin vermediği için bu aşamada bir kullanıcı açıp kullanıcıyı wheel grubuna eklemeniz yerinde olacaktır.

1.26

26-FreeBSD_Add_User

Kullanıcımızı aşağıdaki örnekte olduğu gibi oluşturalım. Login group kısmında kullanıcıyı wheel grubuna dahil etmeyi unutmayın.

1.27

27-FreeBSD_Add_User2

Kullanıcı tanımlamasından sonra, kurulumun final yapılandırma bölümüne geliyoruz. Burada Exit diyerek kurulumu tamamlayabiliriz.

1.28

28-FreeBSD_Final_Configuration

Yukarıdaki ekrana exit dediğiniz zaman, 1.29'da görüldüğü gibi final olarak shell üzerinden manual yapılandırma yapmak isteyip istemediğimizi soran bir ekran daha gelir. Burada da “No” diyoruz.

1.29

29-FreeBSD_Manual_Configuration

Kurulumun son aşaması sistemi reboot etmektir:

1.30

30-FreeBSD_Reboot

Bu şekilde FreeBSD 9.1'i network üzerinden kurmuş oluyoruz. FreeBSD kurulumu ile ilgili detaylı bilgi için handbook'a göz atabilirsiniz:

http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/bsdinstall.html

Visited 966 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: *nix |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- CentOS 6.x Netinstall – Network Üzerinden CentOS Kurulumu
- FreeBSD 6.2 Kurulumu – Part II: Disk Partitions
- FreeBSD 6.2 Kurulumu – Part IV: Post-Installation
- FreeBSD 6.2 Kurulumu – Part I: Başlangıç
- FreeBSD – Yeni Bir Disk Eklemek.

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.