Ana Sayfa » Microsoft » Windows Vista – Shrink Partition

Windows Vista – Shrink Partition


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Henüz Puan Verilmedi. Oy kullanarak siz de katkı yapabilirsiniz.)
Loading...

çıkalı epey bir zaman oldu. Ancak bu zamana kadar kullanmamıştım. Zira yeni bir işletim sistemi çıktığında ilk service pack'i çıkana kadar beklemeyi tercih ediyorum. Fena bir önyargı sayılmaz :)

Neyse geçenlerde bir arkadaşım, üzerinde Windows kurulu olan bir dizüstü bilgisayar almış; ön tanımlı olarak diskin bütününü teşkil eden 160GB'lik tek bir bölümü üzerine kurulu gelmiş. Arkadaşım, sistem işleri ile pek alakadar birisi olmadığından, diski bir kaç parçaya bölmek üzere benden yardım rica etti. Windows XP vs. gibi önceki MS işletim sistemlerinde, kurulu olan bir sistemde bölümleme işlemi yapmak için Magic vb. gibi üçüncü parti yazılımlar kullanıldığı malum.

Daha önce kapsamı olarak Vista kullanmamış biri olarak, bu durumda herzamanki gibi bahsettiğim bu yazılımlardan birini kullanmam gerektiğini ve acaba bu tip yazılımlar Vista için uyumlu mudur diye düşünerek, konuyu 'a danıştım. Arama sonuçlarında, Windows Vista için bölümleme işleminin herhangi bir 3rd parti yazılım gerektirmediğini belirtir bir sürü makale döndü. Meğer Vista'ya bu güzel özellik eklenmiş ve artık kurulu sistemlerde disk bölümleme işlemi için herhangi bir yazılım kullanmamıza gerek yokmuş. Güzel bir özellik değil mi ?

İste işlemin nasıl yapılabileceği ile ilgili bir makele:
http://www.tech-recipes.com/rx/1593/vista_shrink_partition

Vista'ya bu güzel özelliği eklediklerinden dolayı MS'i kutladıktan sonra, bir de tenkitim var. Vista'da Hyper Terminal yazılımı bulunmuyor biliyor muydunuz ?

http://windowshelp.microsoft.com/Windows/en-US/help/ e864444f-44d5-4206-a848-dcd6972594931033.mspx

Visited 133 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: Microsoft |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Dizin İçindeki Dosya Sayısını Bulmak | Windows
- Remote Desktop’ı uzaktan etkinleştirmek
- Wsus 3.0 – MMC Cannot open the file wsus.msc
- sp_addumpdevice (T-SQL)
- Fusion-io ile Yüksek I/O Kapasitesi

Yorumlar


 1. px | (Aralık 25th, 2008 4:30 pm)

  ancak disc manager ile bölümlemede garip bulduğum bi durum var ; 500 gb diskte d olarak sadece 190 gb izin verdi ne yaptıysam miktarı artıramadım. İlla 300 “c” olacak diyo.Oysa formatlardan etkilenmeyen 2. bölümün daha büyük olması tercihim.
  Bir kez de paragon”u denemeyi düşünüyorum

  [Cevapla]

 2. ibrahim | (Şubat 12th, 2010 8:21 pm)

  Acizane deneyimlerime dayanarak Vistanın disk bölümlendirme konusunda bazen yetersiz kaldığını biliyorum.
  Mesela disk NTFS dosya sisteminin yeni versiyonuna göre biçimlendirilmişse (versiyonunu hatırlamıyorum)diski şeritlere ayırdığı için (yardım kısmında öyle diyor kendileri) oluşturulan yeni bölüm sanal oluyor. Yani ikinci bölüme iletim sistemi yüklemeye kalktığınızda hdd nin aslında bölünmediğini görebiliyorsunuz.Kİ bu durumda C’yi istediğiniz kadar küçültemiyorsunuz :(. Ancak HDD XP deki NTFS sürümüne göre biçimlendirilmişse C’yi istediğiniz kadar küçültebiliyor ve tamamen bağımsız bir bölüm elde edebiliyorsunuz. Bu belirsiz durumdan dolayı herkezin dikkatli olması gerekiyor, çünkü sistem yüklemesinde bütün veriler silinebilir.
  Eğer diskiniz tam bağımsız bölünemiyorsa :
  1- komple diski uçurup düzenleyip yüklenebilir( recovery lere dikkat diski eski haline getirebiliyor).
  2- başka bir disk biçme programı kullanarak yapılabilir.

  [Cevapla]

 3. ibrahim | (Şubat 12th, 2010 8:22 pm)

  üstünden çok geçmiş olsada belki işe yarar.

  [Cevapla]

Trackbacks

Yorumda bulunun.