Ana Sayfa » ipucu » FreeBSD Jail Sistemlerde Tarih ve Saat’in Set Edilmesi

FreeBSD Jail Sistemlerde Tarih ve Saat’in Set Edilmesi


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 1 oy. 5 puan üzerinden ortalama 5,00 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...
FreeBSD_Jail Bu aralar, sistemlerle oynuyorum, bir önceki yazımda kurulumun nasıl yapılabileceği ile ilgili bir yazı hazırlamıştım. Bildiğiniz gibi sistemler, ana sistem üzerindeki süreçleri birbirlerinden ayırıp güvenli ortamlara hapsetmek için kullanılıyor. ’lerin güvenli olmalarının nedeni, oldukça sınırlandırılmış mini sistemler olmaları. Öyle ki, örneğin sistemlerde,  /usr/bin dizini read-only file systemdir. Yani bu dizin altında yazma çizme işlemi yapamazsiniz. Ya da sistemlerde ping, traceroute vs. gibi bazı yönetimsel araçlar kullanılamıyor. Aynı şekilde ’in sistem saatini düzenlemek için kullanılabilecek date ve ntpdate gibi araçlar da desteklenmiyor.

Kurcaladığım bir ’in sistem saatinin host sisteminkinden bir kaç saat geride olduğunu farkedince önce date sonra da ntpdate araçları ile saati düzeltmek istedim, ve bu işin bilinen yöntemlerle yapılamadığını görmüş oldum. Peki bir ’in saat’i başka türlü nasıl ayarlanır ?

Cevap şöyle:

Normal şekilde date ya da ntpdate komutu kullanarak sistem saatini ayarlamak istediğinizde, işlemler başarısız oluyor;  çıktıları aşağıda görebilirsiniz.

# date 0908041255
date: settimeofday (timeval): Operation not permitted

# ntpdate nasa.ntp.gov
 4 Aug 12:55:25 ntpdate[79982]: step-systime: Operation not permitted

Ancak host sunucunuzda /etc’nin altında bulunan localtime isimli binary timezone data dosyasını ’inizin /etc dizinine kopyalamanız sistem saatini host’un sistem saati ile eşitlemek için yeterli oluyor.

Host sisteminize bağlanın ve aşağıdaki şekilde dosyayı Jail’in /etc’sine kopyalayın:

# cp /etc/localtime /usr/jails/jail-ismi/etc/

Bu şekilde, Jail’in tarih ve saati düzelmiş olacaktır. Bu çözümü bir Rusça forumda buldum. (Google translate sağolsun.)

Kategoriler: ipucu |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- FreeBSD Jail Sistemlere İkinci IP Eklemek
- FreeBSD – Jail Sistemleri Ramdisk Üzerinde Çalıştırmak
- SysInfo Script Set’i ile FreeBSD Sistem Bilgileri
- FreeBSD – immutable flag ile write protection
- FreeBSD Sistemlerde RamDisk Oluşturulması

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.