Ana Sayfa » *nix » ClamAV – Security Warning: No Support For Digital Signatures

ClamAV – Security Warning: No Support For Digital Signatures


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Henüz Puan Verilmedi. Oy kullanarak siz de katkı yapabilirsiniz.)
Loading...
Zamanında kurup halen AntiVirus/AntiSpam olarak hizmet veren bir FreeBSD 5.4-STABLE sunucum var. Öyle çok bakım gerektiren bir server değil, ancak gelen mailleri virüs taramasından geçirmek üzere kullanıyorum ve bildiğiniz gibi hemen her ay yeni bir sürüm çıkartıyor. Hal böyle olunca, düzenli olarak 'ı upgrage etmek gerekiyor.

Bugüne kadar yaptığım ClamAV upgrade'lerinde hiç sorun çıkarmamış, ancak bugün ClamAV'ın yeni sürümü olan 0.94.1′ yükledikten sonra clamav'in virus database'ini eden freshclamd'nin loglarında aşağıdaki hatayı almaya başladım.

SECURITY WARNING: NO SUPPORT FOR DIGITAL SIGNATURES
See the FAQ at http://www.clamav.net/support/faq for an explanation.

Bunun üzerine, log'da belirtilen FAQ adresinde bu problem için yazılmış olan maddeye göz attım. İlgili madde'de ClamAV'ın download edilen yeni virus database'inin dijital imzasını doğrulayabilmesi için GMP isimli bir library'ye ihtiyaç duyduğu ve bu nedenle bu library'nin sisteme kurulu olması gerektiği söyleniyordu. Ancak ClamAV'ın bu zamana kadar herhangi bir sorun çıkmamış olmasından ve sistemde GMP isimli kütüphanenin zaten kurulu olmasından dolayı bu açıklama işimi çözmedi.

Herhalde, yeni ClamAV versiyonu GMP kütüphanesinin yeni versiyonunu istiyordur diye düşünerek yaptıktan sonra GMP'nin yeni sürümünü yükledim. -Eğer sisteminizde bu kütüphane yüklü değilse, 'un /usr/ports/math/libgmp4/ dizininden kurabilirsiniz.-

Neyse daha sonra 'da biraz dolandım ve sorunun nedenini ve çözümünü, konu ile ilgili bir yazışmanın döndüğü bir mail listesinde buldum. http://lurker.clamav.net/message/20070214.213954.33b2e387.en.html adresinden erişebileceğiniz bu mailing list arşiv sayfasında da anlatıldığı gibi sorun kütüphanelerin bulunduğu yolun sisteme set edilmemiş olamasından kaynaklanmakta. Bu nedenle ClamAV'ın derleme sürecinde, libgmp4 kütüphane bulunamıyor ve ClamAV -düzgünce kurulmauş olmasına rağmen- veritabanın dijital imza kontrolü işlemini yapamadığından freshclamd log dosyasına bu durumu içerir uyarı satırını basıyor.

Dolayısı ile sorunu çözmek için, export ile kütüphanelerin ve ilgili include objelerinin bulunduğu dizinleri sisteme göstermek ve ClamAV'ı yeniden derleyerek kurmak gerekiyor. Aşağıdaki şekilde bu işlemleri yapabilirsiniz.

# export CPPFLAGS=-I/usr/local/include LDFLAGS=-L/usr/local/lib
# ./configure
# make
# make install

Dizinleri tanıtıp yeniden derleyerek kurduğunuz ClamAV artık dijital imza kontrolünü yapabilecek ve herhangi bir uyarı vermeyecektir.

Visited 160 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: *nix,ipucu |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Pure-FTPd Server ClamAV Entegrasyonu- FreeBSD
- Php4’ten Php5’e Upgrade
- SU Error – su: not running setuid
- FreeBSD Sistemlerde Kurulu Paketlerin Update Edilmesi
- FreeBSD 6.2 Kurulumu – Part III: Kurulumun Tamamlanması

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.