Ana Sayfa » ipucu » GnuWin32 ile Windows Altında Linux Komutları

GnuWin32 ile Windows Altında Linux Komutları


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 2 oy. 5 puan üzerinden ortalama 3,00 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...
GNU-logo Malum olduğu üzere, işletim sistemleri hemen her işlemin grafik arayüzünden yapılmasını sağlayan sistemler olduğudan dolayı satırının pek gelişmiş olduğu söylenemez. Öte yandan, her işlemin satırından  yapıldığı ve sistemlerin ise bu yönü haliyle çok kuvvetlidir.  Ancak GnuWin32 paketlerini sistemlere yükleyerek, aslında GNU işletim sistemleri için geliştirilmiş temel dosya, kabuk ve text manipulasyon araçlarını kullanmak mümkün. Eğer sunucularla haşır neşirseniz, sistemlerinizi daha efektif olarak yönetebilmek için GnuWin32'den yararlanmak isteyebilirsiniz.

GnuWin32, MS-Windows ( Windows 95 / 98 / ME / NT / 2000 / XP / 2003 / / 2008) işlerim sistemleri için bir çok GNU aracı ya da benzer şekilde açık kaynak kod lisanslı araç sunuyor. Örneğin CoreUtils paketini sisteminize yüklerseiniz,  df, du, ln, touch, grep, tail, csplit, head, sort, wc gibi bir çok aracı kullanabiliyorsunuz.  Ayrıca ilgili paketleri ayı ayrı yükleyebilmek de mümkün.

GnuWin32'nin sunduğu tüm paketlerin bir listesi için  http://gnuwin32.sourceforge.net/packages.html CoreUtils paketleri için ise http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/coreutils.htm adreslerine göz atabilirsiniz.

Visited 1.156 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: ipucu,Microsoft |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Dizin İçindeki Dosya Sayısını Bulmak | Windows
- Remote Desktop’ı uzaktan etkinleştirmek

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.