Ana Sayfa » ipucu » SU Error – su: not running setuid

SU Error – su: not running setuid


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 1 oy. 5 puan üzerinden ortalama 3,00 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...

Geçenlerde yeni kurduğum bir 8.0 üzerinde rebuild world işlemi yaptıktan sonra sistem, normal kullanıcıdan root kullanıcısına geçişlerde “su: not running setuid” hatasını verir oldu. Böyle bir durumda sisteminiz üzerinden direk root login'e izin veriyorsa sorun yok; ama bildiğiniz gibi sistemlerde öntanımlı yapılandırması root login'e izin vermez. Bu yüzden öncelikle non-root bir kullanıcı ile sisteme login olmanız gerekir.

Benim sistemimde de durum bu şekildeydi ve fakat non-root bir kullanıcı ile üzerinde login olduktan sonra su root yapamıyordum. Bu sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum, ancak sorun /usr/bin/su ‘nun setuid izininin olmamasından kaynaklanıyor. Siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız /usr/bin/su ‘nun izinlerini yeniden set etmeniz gerekir. Aşağıdaki şekilde bu işlemi yapabilirsiniz..

İşlemleri yapabilmek için sisteme elbette root kullanıcısı ile bağlı olmanız gerekir. Eğer ssh servisi öntanımlı (ve güvenli) ayarlarla çalışıyorsa, yani ssh üzerinden direk root erişimi sağlayamıyorsanız konsol üzerinde root ile login olmanız gerekir.

Sisteme bağlandıktan sonra /usr/bin/su ‘nun izinleri kontrol edildiğinde setuid izni olmadığı görülüyor:

# stat -x /usr/bin/su
File: "/usr/bin/su"
Size: 14492    FileType: Regular File
Mode: (0550/-r-xr-x---)     Uid: (  0/  root) Gid: (  0/  wheel)

Şu şekilde setuid izni veriyoruz:

# chmod 4555 /usr/bin/su

Böylece problem ortadan kalkıyor.
Demin de dediğim gibi bu durumun neden kaynaklandığını bilemiyorum ancak en azından dosya izinleri ile ilgili basit bir sorun.

Visited 348 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: ipucu |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Bash History’sine Tarih ve Saat Bilgisi Eklemek
- SUID ve SGID Bit’ler ve Bu Bitlere Sahip Dosyaların Bulunması
- PSSH ile Birden Fazla Sunucuyu Tek Merkezden Yönetmek
- iotop İle Disk Aktivitesini Görüntülemek | I/O Monitoring
- SQL Server – Error-14274

Yorumlar


 1. ntari | (Aralık 20th, 2009 6:59 pm)

  aşağıdaki gibi /etc/group altına root group için “ben” örnegindeki gibi kendinizi eklemeniz yetebilirdi diye düşünüyorum.

  wheel:*:0:root,ben

  [Cevapla]

  Cagri Ersen tarafından yanıtlandı.

  Merhaba,

  Normal bir kullanicinin su yetkisi olabilmesi icin elbette wheel grubuna dahil bir kullanici olmasi gerekir. Benim kullanicim da o sekildeydi zaten. Aksi halde su komutunu kullanamazlar.

  Burada sorun su calistirma yetkisi olan bir kullanicinin bunu yapamamasiydi.

  [Cevapla]

Trackbacks

Yorumda bulunun.