Ana Sayfa » *nix » Php4’ten Php5’e Upgrade

Php4’ten Php5’e Upgrade


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Henüz Puan Verilmedi. Oy kullanarak siz de katkı yapabilirsiniz.)
Loading...
FreeBSD sunucunuzda yüklü olan php4 ‘ü php5 ‘e terfi etmek için,  bir management aracı olan portmaster yazılımından yararlanabilirsiniz. Böylece, php4 ‘ü sisteminizden kaldırmanıza gerek kalmadan php5 ‘e gerekli tüm paketlerle birlikte kolayca   edebilirsiniz. php5logo

İşte nasıl yapıldığı;

Çok küçük ama bir o kadar kullanışlı olan portmaster FreeBSD ‘nin collections ‘ında bulunuyor. İşe portmaster kurulumu ile başlayın:

# cd /usr//-mgmt/portmaster
# make install clean

Portmaster'in -o parametresi, yüklü olan paketleri upgrade etmek için kullanılıyor. Bu şekilde, upgrade etmek istediğiniz paketlere ait bağımlı paketlerin kurulumu için ayrıca uğraşmanıza gerek kalmıyor. Portsnap, upgrade versiyonu için gerekli tüm dependencies paketlerini de upgrade ediyor.

Şimdi de, -işe başlamadan önce- varolan php sürümüne ait yapılandırma dosyalarının bir backup'ını alın. Upgrade işlemi bazı yapılandırma dosyalarının üzerine yazdığından dolayı bu adım önemlidir.

Ben şöyle yapıyorum.

# mkdir /var/backups/php4
# cp -pr /usr/local/etc/php* /var/backups/php4/
# cp -pr /usr/local/etc/apache2/.conf /var/backups/php4/

Artık upgrade işlemine geçebiliriz; öncelikle sisteminizde kurulu olan php4 version ‘unu tam sürümünü öğrenmeniz gerekiyor. Bu iş pkg_info komutunu kullanabilirsiniz.

# pkg_info |grep php4

Örnek çıktı:

php4-4.4.9          PHP Scripting Language

Kurulu olan php sürümünü tespit ettikten sonra, aşağıdaki ile upgrade işlemini başlatabilirsiniz.

# portmaster -o /usr//lang/php5 php4-4.4.9

Upgrade sırasında, download edilen paketlerin silinmesi için bir miktar soru ile karşılaşacaksınz; download edilen bu dosyaların silinmesini istiyorsanız her seferinde bunun için yes demek zorunda kalmamak için komutu –clean-distfiles-all parametresi ile birlikte kullanabilirsiniz.

Bunun dışında, eğer sisteminizde php4-extesions paketi yüklü ise -ki , ftp vs. gibi özellikler bu paketle geldiği için yüklü olması muhtemeldir.- bu paketi de php5-extensions'a upgrade etmeniz gerekmektedir.

şu şekilde:

# portmaster -o /usr/ports/lang/php5-extensions php4-extensions-1.0

Upgrade işlemi bittikten sonra, bir iki küçük yapılandırma işlemi kalmakta.
/usr/local/etc dizini altında ki php.ini dosyası, php4 versiyonuna aittir. Ancak php.ini-dist ve php.ini-recommended dosyaları php5 upgrade'i sırasında php5 için oluşturulmuştur. Bu nedenle eski php.ini dosyasını silerek, php.ini-recomended dosyasının adını php.ini olarak değiştirelim.


UYARI UYARI!: php.ini dosyasında daha önceden yapmış olduğunuz değişiklikleri ve eklemeleri yeni php.ini dosyasında da yapmayı unutmayın. Ayrıca, /usr/local/etc/php/extensions.ini dosyasına yeni yüklenen modüllere ait satırlar girilecek ama eskileri kaldırılmayacaktır. Bu nedenle iki kez tekrar eden satırları düzeltmeniz gerekir.

Hepsi bu kadar.

Artık php -v çıktısı php5 ile ilgili olacaktır.

Portmaster ile ilgili daha fazla bilgi için: http://dougbarton.us/portmaster.html

Visited 219 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: *nix,ipucu |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- FreeBSD Sistemlerde Kurulu Paketlerin Update Edilmesi
- FreeBSD Upgrade Prosedürü (7.x’ten 7.2’ye)
- ClamAV – Security Warning: No Support For Digital Signatures
- Portsnap ile Süratli Ports Collection Güncellemesi.
- Portaudit ile Kurulu Paketler için Zafiyet Takibi

Yorumlar


Trackbacks

Yorumda bulunun.