Ana Sayfa » *nix » Portsnap ile Süratli Ports Collection Güncellemesi.

Portsnap ile Süratli Ports Collection Güncellemesi.


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 3 oy. 5 puan üzerinden ortalama 4,67 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...

Portsnap, 'lerde kurulumu ve güncellemesi için hızlı bir alternatif sunan güzel bir sistem. Ben genelde alışkanlıklarım nedeni ile bu işler için cvsup kullanan ve portsnap'a pek dokunmayan biriyimdir. Ancak bazı zamanlarda alışkanlıkların dışına çıkmak ve zaman kazanmak gerekebilir. İşte bu noktada portsnap tam da aradığınız bir yöntem olabilir.

Portsnap kısaca, 'unun güvenli bir şekilde yayınlanmasını sağlayan bir sistem. Bu yöntem ile önceden oluşturulmuş güncel bir ağacına ait snapshot'ı HTTP üzerinden sisteminize indirip kurabiliyorsunuz; ya da daha önceden kurulmuş ağacını güncelleyebiliyorsunuz.

Kurulum ve kullanım:


Portsnap FreeBSD 6.0 ve daha yeni sürümlerde default olarak gelmektedir. Yani bu sürümleri kullanıyorsanız portsnap kurulumu yapmanıza gerek yok. Ben genelde 6.0 ve üzeri sürümleri kullandığım için portsnap kurulumuna detaylı bir şekilde değinmeyeceğim. Ancak eğer sisteminizde yüklü durumdaysa, /usr//sysutils/ dizini altında portsnap ‘ı bulabilirsiniz. Bu dizinde make install clean demeniz kurulum için yeterli olur. Eğer FreeBSD'nin 6.0 öncesi bir sürümünü kullanıyorsanız ve sisteminizde yüklü değilse CD'den ports kurulumu için http://www.syslogs.org/2007/12/freebsd-62-kurulumu-part-v-ports-collection/ sayfasından yararlanabilirsiniz.

Portsnap'ın /etc/ dizini altında portsnap.conf isimli küçük bir configuration dosyası var. Aslen bu dosyada herhangi bir düzenleme yapmanıza gerek yok; default değerler ile sorunsuz çalışacaktır.

Not: Eğer 6.0 öncesi bir sürüm kullanıyorsanız (ki ben kullanmadığım için mişli geçmiş zaman kullanacağım) ve portsnap'ı porttan kurduysanız config dosyası /usr/local/etc dizini altında bulunmalıymış. Ve kurulum esnasında config dosyası otomatikmak oluşturulmazmış. Bunun için aynı dizin altında bulunan sample dosyasını rename ederek kullanabilirmişsiniz :). Komut şöyle;


Portsnap'ı ilk defa çalıştırdığınıza, güncel bir port ağacına ait -gün itibari ile 52MB büyüklüğünde- bir snapshot /var/db/portsnap altına edilecektir. (portsnap'ı porttan kurduysanız /usr/local/portsnap dizinine indirilecektir.)
İşte komut:

# portsnap fetch

Snapshot dosyasını sisteme indirdikten sonra /usr/ports/ dizini altına açıyoruz ve port ağacımız oluşturuluyor.

# portsnap extract

Not: FreeBSD 6.0-Release versiyonunda, /usr/ports dizini kurulum sırasında oluşturulmuyormuş. Bu nedenle portsnap kullanılmadan önce bu dizinin manuel olarak oluşturulması gerekiyormuş.Daha yeni versiyonlarda ilgili dizin portsnap'ın ilk kullanıldığı an otomatik olarak oluşturuluyormuş.

Yeni kurulum için yapılması gerekenler bu kadardı.

Varolan bir port collection'u update etme işlemi için de aşağıdaki iki komutu çalıştırmanız yeterli.

# portsnap fetch
# portsnap update

Update işlemi için alternatif olarak aşağıdaki yolu da izleyebilirsiniz.

# cd /usr/ports/
# make update
# make fetchindex

Bu yöntem ile de portsnap kullanılarak güncelleme işlemi yapılabilir. /etc/portsnap.conf doayasındaki parametreler okunarak update işlemi gerçekleştirilir.

Örneğin dosya içerisinde bağlanılacak portsnap sunucusuna ait satır SERVERNAME=portsnap.FreeBSD.org şeklindedir.

Kaynak: http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/portsnap.html

Visited 1.161 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: *nix |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Php4’ten Php5’e Upgrade
- Portaudit ile Kurulu Paketler için Zafiyet Takibi
- FreeBSD Sistemlerde Kurulu Paketlerin Update Edilmesi
- FreeBSD 6.2 Kurulumu – Part V: Ports Collection
- FreeBSD üzerine Rsyslog Kurulumu ve Yapılandırması