Ana Sayfa » Qmail » Vpopmail Custom Maildir – Skeleton Directory Patch

Vpopmail Custom Maildir – Skeleton Directory Patch


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Henüz Puan Verilmedi. Oy kullanarak siz de katkı yapabilirsiniz.)
Loading...

Normalde Qmail'in maildir yapısı, yeni maillerin bulunduğu new/, okunmuş maillerin tutulduğu cur/ ve teslimat sürecinde kullanılan tmp/ isimli folderdan oluşur. İhtiyaçlarınız doğrultusunda Maildir yapısına yeni klasörler eklemek isteyebilir ve sisteme eklediğiniz her yeni kullanıcısının Maildir yapısının bu klasörleri de içermesini isteyebilirsiniz.

Ya da maildrop gibi bir yazılım kullanıyorsunuzdur ve maildrop için tanımladığpınız, maildrop ifadeleri içeren .qmail dosyasının her yeni kullanıcı açılışında Maildir'a kopyalanmasını isteyebilirsiniz.

İşte bu gibi durumlar için skel olarak anılan patchi işinize yarayabilir. Skel patchini yüklediğiniz zaman, , yeni kullanıcı açılışlarında, daha önceden içerisine özel klasör yapınızı ve dosyalarınızı attığınız ~/skel isimli dizinin içeriğini kullanıcının home dizinine kopyalarak, sizi bu işi manuel yapma zahmetinden kurtarır.

Kurulum ve ayarlar şu şekilde:

Öncelikle, http://qmail.jms1.net/vpopmail/ adresinden skel patchini indirip, vpopmail'in kaynak kodlarının bulunduğu dizinin bulunduğu dizine kopyalayın.

Not: Patchi indirebileceğiniz bu adresi, malesef IE ile browse edemezsiniz, bu nedenle sayfayı mozilla, opera vs. gibi browserlar kullanarak çağırın.
Not2: İlgili adreste iki adet skel patchi bulunmakta. Birincisi, sembolik linkleri kaale almayan versiyonu, ikincisi ise Maildir yapınızda sembolik link olması durumunda bunları da gözeden versiyonu. Ben, sembolik linklerim olmadığından dolayı 1. versiyonu kullandım.
Not3: Ilgili adresten, not2'de bahsettigim 1. kaldirilmis. Kendi kullandigim patch'i kendi arsivime attim. Not2'deki birinci patch linki benim arsivimden edilmektedir. Ikinci patch ise vpopmail-5.4.26 icin duzenlenmis durumda.

Şimdi patchi geçip vpopmail'i skel parametresini de ekleyerek yeniden derliyoruz.

Ben vpopmail'in kaynak kodlarını /usr/local/src dizini altında tutuyorum ve skel patchi de bu dizin altında bulunuyor. Komutları da bu doğrultuda kullanacağım.

# cd /usr/local/src/

aşağıda görüldüğü gibi bu dizinde, vpopmail kaynak kodlarının bulunduğu vpopmail-5.4.25 isimli bir dizin ve vpopmail-5.4.22-skel.patch isimli patch dosyam var.

# ls -la
-rw-r--r--  1 root wheel    17976 Sep 19 10:30 vpopmail-5.4.22-skel.patch
drwxr-xr-x  9 root wheel     4608 Nov 16 17:13 vpopmail-5.4.25

vpopmail dizinine geçelim:

# cd vpopmail-5.4.25

ve patch kodlarını vpopmail koduna ekleyelim.

#

Daha sonra, vpopmail'i skel parametresi ile yeniden derleyip, install edelim.

# ./configure --enable-logging=n --enable-auth-module= --disable-passwd --enable-clear-passwd --disable-many-domains --disable-auth-logging --disable-sql-logging --enable-valias --disable-mysql-limits --enable-skeleton

Not: vpopmail'i daha önce hangi parametreler ile derlemiş olduğunuzu unutmuş olabilirsiniz. Bu durumda, derleme işlemini yaptığınız vpopmail dizini altındaki config.log dosyasından hangi parametreleri kullanmış olduğunuzu görebilirsiniz. Derleme sırasında bir önceki derleme parametrelerinize sadık kalın. Sadece –enable-skeleton parametresini ekleyin.

Şimdi vpopmail'i kuralım


Vpopmail sorunsuz bir şekilde kurulduysa, son işlem olan skel dizinini oluşturabiliriz.

# mkdir -p ~vpopmail/skel

Daha sonra, sisteminizde varolan bir kullanıcının dizinini skel dizini altına kopyalayalım.

# cp -pR ~vpopmail/domains/domain.com/user/Maildir/ ~vpopmail/skel/Maildir

Skel dizinine gerekli permissionları verelim.
Not: skel dizinini oluşturma ve kopyalama sırasında -p parametresini kullandığımız için, ilgili permissionlar da kopyalanmış olmasına rağmen, skel dizininin owneri root olarak görünüyor.

# cd ~vpopmail
# chown -R vpopmail:vchkpw skel/
# chmod 700 skel/

Artık, yeni açılacak her kullanıcının home dizininde bulunmasını istediğiniz dizinleri ~vpopmail/skel/Maildir/ içinde oluşturabilirsiniz. Ayrıca, maildrop vs. gibi yazılımların ifadelerini içeren .qmail dosyalarınızı ~vpopmail/skel dizini altına kopyalabilirsiniz.

Aşağıdaki adreste, konuyla ilgili bir başka bulabilirsiniz.

http://goodcleanemail.com/index.php?option=com_content&task=view&id=39

Visited 94 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: Qmail |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Valias ile mailin bir kopyasini baska bir adrese yonlendirmek.
- Qmail/Vpopmail Clustering
- Bounce Maillerden kurtulmak.
- Spamdyke – Spam filter for qmail
- qmail – Oversize DNS Patch

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.