Ana Sayfa » *nix » Daha Hızlı Firefox: Swiftfox ve Swiftweasel

Daha Hızlı Firefox: Swiftfox ve Swiftweasel


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 1 oy. 5 puan üzerinden ortalama 5,00 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...
firefox_logo Masaüstü bilgisayarınızda bir Linux sürümü yüklüyse ve firefox ile özellikle yoğun flash içeren sitelerde gezinirken CPU kullanımınızın epey arttığını ve bu nedenle de sistemde yavaşlamalar meydana geldiğini gözlemliyorsanız yalnız değilsiniz! Ben de masaüstünde kullanan biri olarak aynı sorunları yaşamaktaydım ancak kullandığım işlemciye (AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+) uygun olarak optimize edilmiş firefox sürümü olan swifteweasel kurarak bu sorunu önemli ölçüde giderebildim.

Aslında bahsettiğim bu sorunu tamamen Firefox'a atfetmek de yanlış zira durumun sorumlularından birisi de adobe flash playerdir. Her neyse, siz de benzer sorunu yaşıyorsanız ve henüz bir çözüm bulamadıysanız işte bir iki öneri.

Firefox'a alternatif olarak kullanabileceğiniz, firefox tabanlı olmasına rağmen bilgisayarın işlemci mimarisine uygun olarak optimize edilmiş bir iki tane alternatif buulunuyor. Optimize edilerek compile edilmiş olduklarından dolayı da gözle görülür bir artışı sağlıyorlar.

Ben bu browserlardan swiftfox ve swiftweasel olmak üzere ikisini kurdum ve kullanmaktatayım. Bu yazıda da bu iki ile ilgil genel geçer bilgiler vermek istiyorum.

Swiftfox

Intel ve amd işlemciler için ayrı ayrı yeniden build edilmiş kullanışlı bir firefox türevidir. Firefox'unuzda kurulu olan tüm pluginleri tam olarak kullanabilmektedir; ve swiftfox firefox'nuzdaki tüm ayarlar ile birlikte geliyor yani yüklediğiniz zaman temalarınızı, add-on'larınızı kurmaya ve özel ayarlarınızı yeniden yapmaya gerek kalmıyor.

swiftfox_logo

Ayrıca, deb paket yöneticisi kullanan, , ve kubuntu gibi dağıtımlar kullanıyorsanız download sayfasından .deb dosyasını da indirerek kurulum yapabiliyorsunuz. Bunun dışında isterseniz kaynak kodunu download edip source'dan da kurulum yapılabiliyor.

Installer'dan Kurulum

Installer'dan kurmak isterseniz;

 1. http://getswiftfox.com/download.htm adresinden işlemcinize uygun installer shell scriptini indirin. (örneğin desktop'a)
 2. Bir terminal ekranı açın.
 3. Aşağıda görüldüğü şekilde kurulum scriptini çalıştırın.
# cd ~/Desktop
# sh install-swiftfox.sh

Böylece,  gerekli paketler download edilecek ve kurulum otomatik olarak yapılacaktır.

Gelelim ikinci alternatife.

Swiftweasel

swiftweasel

Swiftweasel de, Swiftfox'a benzer şekilde gene farklı işlemci mimarileri için yeniden build edilmiş bir firefox türevidir. Bir müddet swiftfox kullandıktan sonra bir de swiftweasel kullanayım diyerekten kullanmaya başladım ve biraz daha performanslı olduğunu söylesem yanlış olmaz sanırım. Bu da varolan Firefox pluginleriniz ve temalarınızla %100 uyumlu çalışıyor. Ancak swiftfox'un aksine, firefox'un ayarlarını kendisine import etmediği için, history'leriniz tema ayarlarınız vs. beraberinde gelmiyor.

Kurulumu da swiftfox kadar kolay. deb paket yöneticisi kullanan bir dağıtımınız varsa http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=195473 adresinden işlemcinize uygun .deb paketini indirerek kurulum yapabilirsiniz. Eğer farklı bir dağıtım kullanıyorsanız aynı adresten sistem ve işlemcinize uygun tar.gz dosyasını download edebilir ve aşağıdaki şekilde kurabilirsiniz:

Kaynak Koddan Kurulum

 1. Download linkinden tar.gz uzantılı dosyayı (örneğin desktop'a) indirin.
 2. Bir terminal ekranı açıp ilgili dizine girin.
 3. Sıkıştırılmış paketi aşağıdaki şeklilde açın:
  $ tar xvfz SwiftweaselFileName.tar.gz
 4. swiftweasel dizinini /usr/local/ dizinine taşıyın:
  $ sudo mv -f ~/Desktop/swiftweasel /usr/local/
 5. Son olarak, /usr/local/swiftweasel içerisinde duran swiftweasel binary dosyasını /usr/bin altına linkleyin.
  sudo ln -s /usr/local/swiftweasel/swiftweasel /usr/bin

Swiftweasel kullanıma hazır, artık ister terminal'den “swiftweasel” komutu ile isterseniz X için bir launcher oluşturarak çalıştırabilirsiniz.

Ek olarak, Mozilla Thunderbird için swiftdove isimli bir optimize edilmiş türev bulunuyor. Kullanmadım ama thunderbird ile ilgili sorunları yaşıyorsanız deneyebilirziniz.

Her iki browser için detaylı bilgi için aşağıdaki kaynak linklerinden yararlanabilirsiniz.

Kaynaklar:

Swiftfox: http://getswiftfox.com/index.htm
Swiftweasel: http://swiftweasel.tuxfamily.org/

Visited 938 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: *nix,ipucu |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- CPU Limit ile Süreçlerin İşlemci Kullanımını Sınırlamak
- eAccelerator Kurulumu
- Portsnap ile Süratli Ports Collection Güncellemesi.
- Linux Sistemlerde FTP Dizinlerinin Mount Edilmesi
- Ubuntu 9.04 Üzerine VMWare Server 2.0 Kurulumu

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.