Ana Sayfa » Genel » Online DKIM, Domainkeys, SPF ve Spam Score Kontrolü

Online DKIM, Domainkeys, SPF ve Spam Score Kontrolü


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 2 oy. 5 puan üzerinden ortalama 2,50 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...

Email Authentication Posta sunucunuzun spf, , tanımlamalarının doğru olup olmadığını test etmek ve sunucunuzdan giden postaların spamassassin tarafından nasıl score'landığını tespit etmek üzere kullanılabilecek bir kaç yöntem var.

Bu yönetmlerden birisi, spf, ve kayıtlarını kontrol etmek için ilgili sunucudan,  Yahoo'ya bir test maili göndermektir. Yahoo, hem , hem ve hem de spf kontrolü yaptığından ve sonuçları email'in header'ına eklediğinden dolayı bu üç kimlik doğrulama metodunun düzgün çalışıp çalışmadığını yahoo'ya gönderdiğiniz email'in header'ından alabilirsiniz.

Örnek bir header çıktısı aşağıdaki gibidir:

Received-SPF: pass (domain of alanadi.com designates 198.12.21.99 as permitted sender)
-Results: mta1233..sk1.yahoo.com  from=alanadi.com; domainkeys=pass (ok);  from=alanadi.com; dkim=pass (ok)

Bir başka test yönetimi ise  http://www.brandonchecketts.com/emailtest.php adresinden erişilebilecek online test servisini kullanmaktır.  Basitçe ilgili linke gidiyorsunuz ve sizin için üretilen random email adresine sunucunuzdan bir test maili gönderiyorsunuz. Sonra da ilgili sayfada bulunan view result butonuna basarak sonuçları görüntülüyorsunuz.

Her ne kadar bu servis domainkeys doğrulamasını düzgün yapamıyor olsa da, spf, dkim ve spamassassin testlerinde oldukça başarılı. Özellikle score değerlemdirmesi yapmak için kullanılabilecek gayet güzel bir araç.

Son yöntem ise, “[email protected]” adresine bir test email'i göndermektir. Bu şekilde  test email'inde belirtilen from adresine detaylı bir auth raporu gönderiliyor ve dkim, domainkeys, spf ve spamassassin score'u ile ilgili sonuçlar raporlanıyor.

Visited 1.027 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: Genel,ipucu |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Greylisting
- qmail Smtproute Auth Patch
- qmail smtpd – Disable Reverse DNS Lookups
- Qmail logs ve timestamp hadisesi.
- Mtrack Shell Scripti ile Anlamlı qmail Logları

Yorumlar


Henuz yorum yapilmamis.

Yorumda bulunun.