Ana Sayfa » ipucu » qmail smtpd – Disable Reverse DNS Lookups

qmail smtpd – Disable Reverse DNS Lookups


BerbatKötüİdare EderGüzelHarika (Toplam 2 oy. 5 puan üzerinden ortalama 3,00 || Oy vererek siz de katkıda bulunabilirsiniz.)
Loading...

Warning: mysqli_query(): (HY000/3): Error writing file '/tmp/MYg8qgLu' (Errcode: 28 - No space left on device) in /usr/share/nginx/html/syslogs/wp-includes/class-wpdb.php on line 2349

'in bağlantılarında reverse dns lookup işlemi yapması, client'ın herhangi bir ptr kaydı olmaması (fail) durumunda bağlantının epey yavaş kurulmasına neden olur.  Özellikle 'i sadece on-behalf gönderiler için kullanıyorsanız, client'ın reverse kaydıının olup olmadığı aslında pek önemli olan bir şey değildir. Dolayısı ile bu özelliği disable etmek üzerinden ekstra bir işi almak anlamına geldiğinden dolayı performans anlamında da katkı sağlar.

qmail sistemlerde, reverse dns kontrol işlemini devre dışı bırakmak için qmail-smtpd supervise betiği içerisinden çağırılan tcpserver'a -H parametresini de eklemek yeterlidir ve aşağıdaki şekilde yapılabilir:

qmail-smtpd supervise betiği sistemde /var/qmail/supervise/qmail-smtpd/run ismi ile bulunmaktadır; bu betiğin içerisinde aşağıda görüldüğü gibi tcpserver'ın çağırılması ile ilgili bir satır bulunmaktadır:

/usr/local/bin/tcpserver -v -R -l "$LOCAL" -x /etc/tcp..cdb -c "$MAXSMTPD" \

Bu satıra aşağıdaki şekilde -H parametresi eklerseniz:

/usr/local/bin/tcpserver -v -R -H -l "$LOCAL" -x /etc/tcp..cdb -c "$MAXSMTPD" \

tcpserver remote hostlar için reverse dns lookup yapmayı bırakır. Böylece özellikle reverse dns kaydı bulunmayan IPlerden yapılan bağlantılarda herhangi bir gecikme yaşanmaz.

Tcpserver ile ilgili detaya şuradan erişebilirsiniz:
http://cr.yp.to/ucspi-tcp/tcpserver.html

Visited 272 times, 1 visit(s) today
Kategoriler: ipucu,Qmail |

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


- Rblsmtpd
- Qmail Log Dosyalarının Ebatını Arttırmak
- Spamdyke – Spam filter for qmail
- Spamdyke ile Qmail’de 587 Submission Yapılandırması
- qmail – Oversize DNS Patch

Yorumlar


Trackbacks

Yorumda bulunun.